Architekt 

Aby uzyskać informacje na temat okablowania i prawidłowej konstrukcji, patrz  Przewodnik 306-2, 64-100 / 1, 64-100 / 2 i 64-100 / 3 CEI.Norma CEI 306-2 zawiera zalecenia dotyczące projektowania, instalacji i testowania okablowania do komunikacji elektronicznej w budynkach mieszkalnych, zgodnie z obowiązującymi normami technicznymi. CEI 64-100 / 1, 64-100 / 2 i 64-100 / 3 przydatne do przygotowania infrastruktury dla systemów elektrycznych, elektronicznych i komunikacyjnych są skierowane w szczególności do projektantów budynków, architektów i instalatorów, którzy pracują budowa nowych budynków lub radykalny remont.

 

Aby wykonać automatyzację domu w domu lub całym budynku, konieczne jest przygotowanie systemów w tym kierunku. Podczas gdy w tradycyjnym systemie, w którym nie ma integracji, każda funkcja zapewnia osobne i dedykowane okablowanie, w innowacyjnym systemie tradycyjne urządzenia są zastępowane przez „inteligentne” urządzenia zdolne zarówno do przetwarzania informacji, jak i komunikacji między sobą.

 

System BUS z dedykowanym kablem

Jednym ze sposobów na uczynienie domu „inteligentnym” jest użycie systemu BUS z dedykowanym kablem , innymi słowy ten, w którym fizyczne połączenie między różnymi urządzeniami jest skrętką, do której wszystkie urządzenia za pośrednictwem elektronicznego interfejsu urządzenia.

 

Kabel BUS jednocześnie zasila urządzenia i wymienia informacje między nimi i pozwala siłownikom (urządzeniom wykonującym polecenia, takie jak światła, grzejniki, elektrozawory itp.)  I czujnikom (urządzeniom, które otrzymują zamówienia, takie jak przełączniki, termostaty) itp.) w  celu komunikacji.

 

Aby rozwiązać wszelkie problemy z komunikacją między urządzeniami różnych producentów, opracowano  światowy standard  komunikacji między różnymi komponentami systemu:  Konnex (KNX). Ten protokół komunikacyjny umożliwia wstawianie komponentów magistrali KNX do magistrali niezależnie od tego, kto je wyprodukował. System KNX korzysta ze specjalnego oprogramowania o nazwie ETS, które umożliwia konfigurację systemu i monitorowanie urządzeń.

 

Znormalizowany system magistrali, choć droższy od tradycyjnego systemu, jest systemem niezawodnym , ponieważ infrastruktura nie zależy od fal radiowych itp., A zatem nie podlega żadnym problemom zakłócającym, umożliwia integrację systemów z przodu wielka prostota okablowania. Jest to idealne rozwiązanie w bardzo dużych domach z dużą liczbą komponentów.

 http://www.znany-architekt.pl/

Jednak fakt, że wymaga tego, może stanowić problemznaczące prace instalacyjne przy układaniu kabli; jeśli chcesz uniknąć budowy murów, możesz wybrać alternatywne systemy, które minimalizują pracę w domu.